Skip to main content

Jak wybrać idealną klimatyzację do Twojego mieszkania? Przewodnik według metrażu

W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany. Jak więc znaleźć system, który będzie idealnie dopasowany do konkretnego metrażu?

Klimatyzacja do mieszkania 30 m2

Klimatyzacja do mieszkania 30 m2 powinna mieć moc od 2,8 kW do 4 kW. Wynik taki można uzyskać z prostego wzoru, będącego podstawą doboru klimatyzatorów do konkretnej powierzchni: na każde 10 m2 powinien przypadać 1 kW mocy. Podanie wyniku w "widełkach" związane jest z koniecznością uwzględnienia warunków, panujących w danym lokalu. Pod uwagę trzeba brać między innymi:

 • wysokość pomieszczeń,
 • izolację termiczną ścian,
 • ilość oraz szczelność okien.

Jeżeli więc przykładowo trzydziestometrowe mieszkanie będzie wysokie, a jego ściany kiepsko zaizolowane, zainstalowanie systemu klimatyzacji o mocy, odpowiadającej górnej granicy podanego na wstępie przedziału, okaże się zapewne dobrym pomysłem.

Jaką klimatyzację do mieszkania 30 m2 możemy polecić?

Według nas idealną klimatyzacją do mieszkania 30 m2 będzie Midea Split Brezless +. Urządzenie to może mieć moc sięgającą 3,5 kW. Cechuje się ono przy tym najwyższą efektywnością energetyczną — posiada klasę A+++. Tym, co predysponuje je do zastosowania w charakterze klimatyzacji do mieszkania 30 m2, jest jednak przede wszystkim uniwersalna stylistyka. Uwagę zwraca zwłaszcza obudowa, którą można z łatwością dopasować do każdego designu wnętrza (a trzeba wiedzieć, że w przypadku małych mieszkań jest to niezwykle istotne, wszelkie dysonanse wizualne są w nich bowiem znakomicie widoczne). Midea Split Brezless + posiada również ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, zwiększające wygodę użytkowania, np. żaluzje Twin Flap z 7928 otworami, modulującymi strumień powietrza tak, by zamienić go w niewielkie strugi.

Klimatyzacja do mieszkania o powierzchni 30 m2

Klimatyzacja do mieszkania 40-50 m2

Posługując się przywołanym wcześniej wzorem, łatwo można ustalić, że klimatyzacja do mieszkania 40-50 m2 powinna mieć moc ok. 4-5 kW. Problemem może być jednak sposób podziału takiego lokum: zazwyczaj znajdują się w nim ściany, utrudniające przepływ powietrza (standardem jest wydzielenie co najmniej dwóch pokoi). Warto też pamiętać, że w dalszym ciągu mamy do czynienia ze stosunkowo małym lokalem, montowane w nim urządzenia powinny więc cechować się stylistyką, umożliwiającą ich łatwe dopasowanie do wystroju wnętrza, tak, by nie zakłócać jego harmonii. Klimatyzacja do mieszkania 40-50 m2 musi być też cicha, by umożliwić spokojny sen w każdym z jego pomieszczeń.

Klimatyzacja do mieszkania 40-50 m2 - co polecamy?

Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkań o tej wielkości jest system typu multisplit (pod pojęciem tym kryje się układ, w którym jednostka zewnętrzna połączona jest z co najmniej dwiema jednostkami wewnętrznymi). W jego skład może wchodzić na przykład:

 • agregat multisplit 5,3 kW;
 • jednostka wewnętrzna BREEZELESS + 3,5 kW do większego pomieszczenia (np. salonu);
 • jednostka wewnętrzna BREEZELESS E 2,6 kW do mniejszego pokoju lub sypialni.

Tak zaprojektowana klimatyzacja do mieszkania 40-50 m2 może skutecznie chłodzić i ogrzewać całą powierzchnię, pracując przy tym efektywnie w każdych warunkach.

Klimatyzator do pomieszczenia o powierzchni 40-50 m2

Klimatyzacja do mieszkania 60-70 m2

Lokal o tej powierzchni ma zwykle co najmniej 3 pokoje, w jego wypadku również konieczne jest więc zastosowanie systemu typu multisplit. Ze względu na dużą kubaturę wnętrza, klimatyzacja do mieszkania 60-70 m2 powinna być również energooszczędna — w innym wypadku jej użytkownik będzie zmuszony do zapłaty wysokich rachunków za prąd.

Jaki system klimatyzacji do mieszkania 60-70 m2 możemy polecić?

Ze względu na fakt, że klimatyzacja do mieszkania 60-70 m2 musi charakteryzować się wysoką efektywnością energetyczną, do lokali o tej wielkości polecamy zwykle systemy oparte na wspomnianych już jednostkach BREEZELESS + (mają one klasę energetyczną A+++) lub BREEZELESS E (w tym wypadku mówimy o klasie A++). Układ taki może składać się na przykład z:

 • agregatu multisplit 6,2 kW;
 • jednostki wewnętrznej BREEZELESS + 3,5 kW do salonu;
 • jednostek wewnętrznych BREEZELESS E 2,6 kW do każdej sypialni.

System tego typu, mimo skomplikowanej budowy, jest prosty w użytkowaniu, a na dodatek niezwykle wydajny i efektywny ekonomicznie.

Klimatyzacja do mieszkania 80-100 m2

Klimatyzacja do mieszkania 80-100 m2 powinna mieć stosunkowo dużą moc (co najmniej 7 kW), dobrym pomysłem jest więc zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Co więcej, jeżeli ma być ona używana również do ogrzewania wnętrza, warto rozważyć zamontowanie wraz z nią wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła — pozwoli to maksymalnie wykorzystać energię, zużywaną przez system.

Klimatyzacja do mieszkania 80-100 m2 - jakie rozwiązanie zastosować?

Lokal mieszkalny o powierzchni 80-100 m2 składa się zwykle z co najmniej 4 pokoi. Klientom, pytającym o dobór klimatyzatora do takiego wnętrza, polecamy zazwyczaj:

 • agregat multisplit 7,9 kW;
 • jednostkę wewnętrzną BREEZELESS E 5,2 kW do salonu lub innego, reprezentacyjnego pomieszczenia o dużej powierzchni;
 • jednostki wewnętrzne BREEZELESS E 2,6 kW do każdego z pozostałych pokoi.

Klimatyzacja do mieszkania 80-100 m2, składająca się z powyższych elementów, powinna zapewnić użytkownikowi odpowiedni komfort cieplny, nie generując przy tym zbyt wysokich rachunków za prąd.

Klimatyzator do mieszkania o powierzchni 80-100 m2

Dobór klimatyzatora do mieszkania — co należy uwzględnić?

W procesie doboru klimatyzatorów warto brać pod uwagę — oprócz metrażu i kubatury lokalu — również inne czynniki. Do najważniejszych należą:

 • długość ścian,
 • zyski cieplne od urządzeń domowych,
 • usytuowanie poszczególnych pomieszczeń.

Wybór idealnego systemu nie jest więc zadaniem łatwym — ilość kwestii, jakie trzeba uwzględnić, może oszołomić przeciętnego właściciela mieszkania. Na szczęście zadanie doboru klimatyzatorów można powierzyć również naszym specjalistom.

Melwen - Montaż klimatyzacji w Trójmieście

Jak konstruujemy systemy klimatyzacji?

Projektując nasze systemy, kładziemy nacisk na ich dopasowanie do konkretnych potrzeb klienta — pierwszym etapem doboru klimatyzatorów jest więc poznanie jego preferencji. W tym właśnie celu jeden z naszych specjalistów odwiedza zwykle mieszkanie lub dom, w którym mamy wykonać instalację. W trakcie takiej wizyty badane są m.in. uwarunkowania techniczne oraz rozkład pomieszczeń — umożliwia to znalezienie optymalnego w danym wypadku rozwiązania. Dokonujemy również dokładnych pomiarów, a rozmowa z klientem pozwala nam — już na tym etapie — poznać jego oczekiwania.

Dobór klimatyzatorów — czym się kierujemy?

Na podstawie pozyskanych informacji współpracujący z nami projektanci tworzą plan instalacji klimatyzacyjnej. Chcemy podkreślić, że w trakcie tych prac pod uwagę brane są jedynie rozwiązania najwyższej klasy — na przykład wspomniane urządzenia firmy Midea (BREEZELESS E, BREEZELESS +), na które udzielamy aż siedmioletniej gwarancji. Taki klucz doboru klimatyzatorów pozwala zwiększyć komfort i bezpieczeństwo użytkownika.

Końcowym etapem prac jest oczywiście montaż całego systemu. Organizujemy go zawsze tak, by był on w jak najmniejszym stopniu uciążliwy dla klienta.

Nie jesteś pewny, jaką klimatyzację dobrać do swojego mieszkania?
Skontaktuj się z nami i zyskaj poradę od ekspertów! 

Najpopularniejsze wpisy
The Rings Sp. z o.o.
AL. GRUNWALDZKA 303
80-314 GDAŃSK
NIP: 5892065884

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 (+48) 531 457 633
 Mapy Google


Najpopularniejsze artykuły
Chociaż głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, najnowocześniejsze systemy tego typu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązani...
Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. W domach i mieszkaniach spotyka się zwykle proste układy typu split lub multisplit. W przypadku obiektów o dużej powierzchni (galerii handlowych,...
W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany. Jak więc znale...

Masz pytanie o serwis klimatyzacji w Gdańsku?

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie serwisu, montażu i naprawy klimatyzacji oraz wentylacji w Gdańsku. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach czy cenniku serwisu klimatyzacji? Przejdź na stronę kontaktową i wybierz preferowaną metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!