Skip to main content

Jak efektywnie ogrzewać hale produkcyjne i magazyny? Poznaj najpopularniejsze systemy grzewcze!

Efektywne ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynów to niezwykle istotna kwestia, warunkująca komfort pracy w obiekcie oraz osiągnięcie korzyści eksploatacyjnych, do których należy np. mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jak wybrać najlepszy system grzewczy i jakie warunki powinien on spełniać? W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania, wskazywane najczęściej przez inwestorów, nastawionych na wysoką wydajność i efektywność procesu grzewczego. 

Jakie warunki panują w halach i magazynach?

Wielkopowierzchniowe hale i magazyny wykorzystywane są najczęściej w różnych gałęziach dynamicznie rozwijającego się przemysłu produkcyjnego, logistycznego i magazynowego. Takie sporych rozmiarów przestrzenie rządzą się jednak swoimi potrzebami i prawami. Dotyczy to m.in. systemów grzewczych, które powinny zostać maksymalnie dostosowane do warunków, panujących w hali. Komfort cieplny obniżają tutaj stale otwierane drzwi i bramy zewnętrzne oraz zjawisko rozwarstwienia temperaturowego. W jego wyniku ciepłe powietrze kumuluje się w wyższych partiach obiektu, wpływając na znaczne obniżenie temperatury w strefie pracy. Dobry system grzewczy powinien więc szybko reagować na zachodzące w pomieszczeniu zmiany, spowodowane nagłym wychłodzeniem, likwidując jednocześnie dyskomfort, związany z rozwarstwieniem temperaturowym.

O czym należy pamiętać, projektując ogrzewanie hali czy magazynu?

Rozpoczynając projektowanie systemu grzewczego hali czy magazynu, należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników zewnętrznych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 • straty ciepła generowane przez, wspomniane już wcześniej, drzwi i bramy zewnętrzne,
 • okresowość użytkowania – ogrzewanie może być bowiem minimalizowane do tzw. temperatury dyżurnej  lub też wyłączane w okresie nocnym, pod nieobecność pracowników,
 • podział na strefy, wymagające zróżnicowanych warunków temperaturowych – dla przykładu w strefie magazynowania czy produkcji temperatura może być znacznie niższa, niż w miejscu przebywania ludzi.

Projektując system grzewczy dla hali czy magazynu, należy również wziąć pod uwagę napływ świeżego powierza przez system wentylacji, co może generować dodatkowe straty ciepła. Bardzo często procesy technologiczne, zachodzące we wnętrzach tego rodzaju obiektów, wymagają przestrzegania restrykcyjnych norm, związanych np. z jakością i ilością dostarczanego powietrza z zewnątrz. Takie wentylacyjne straty ciepła powinny również zostać ujęte przy projekcie systemu grzewczego, by zwiększyć jego efektywność i ekonomiczność.

Czym powinno charakteryzować się efektywne ogrzewanie hali?

System grzewczy w hali czy magazynie powinien charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią wydajnością. Pozwala ona bowiem na kompensowanie strat cieplnych oraz wykorzystanie wewnętrznych zysków ciepła, pochodzących np. z poduszki powietrznej, która utrzymuje się pod stropem obiektu w wyniku rozwarstwienia temperaturowego. Warto również wspomnieć o głośności pracy urządzeń grzewczych. W obiektach, charakteryzujących się podwyższonym poziomem hałasu, związanym np. z procesem produkcyjnym, ogrzewanie powinno pracować cicho, by nie stać się źródłem dodatkowego dyskomfortu dla pracowników, wpływającego na komfort i jakość ich działań.

Systemy grzewcze do hal i magazynów

Jakie ogrzewanie hali i magazynu warto rozważyć?

Decydując się na ogrzewanie hali czy magazynu, inwestor na ogół wybiera pomiędzy systemem grzewczym, funkcjonującym niezależnie od innych instalacji oraz takim, który zostanie zintegrowany z wentylacją, działającą w danym obiekcie. Które sposoby ogrzewania hal i magazynów warto rozważyć?

Ogrzewanie powietrzne

Jest to rodzaj systemu grzewczego, zintegrowanego z wentylacją obiektu. Za prawidłową cyrkulację powietrza odpowiada tutaj wentylator. Zassane z hali powietrze trafia do wymiennika ciepła urządzenia grzewczego, gdzie uzyskuje odpowiednią temperaturę, by następnie zostać skierowane z powrotem do przestrzeni magazynowej. Takie ogrzewanie:

 • zapewnia wysoką wydajność i niemalże natychmiastową emisję ciepła,
 • stwarza szansę recyrkulacji, czyli wentylacji z udziałem świeżego powietrza z zewnątrz,
 • umożliwia sprawne przekierowanie strumienia ciepłego powietrza na konkretne obszary hali lub magazynu.

Ogrzewanie powietrzne bazuje na urządzeniach wymagających energii elektrycznej jak np. nagrzewnice, klimatyzatory czy pompy ciepła powietrze-powietrze.

Ogrzewanie promiennikowe

Tego rodzaju systemy grzewcze dostarczają ciepło na drodze promieniowania, bez konieczności jego podgrzewania. W tym celu wykorzystywane są promienniki, zasilane energią elektryczną lub gazem i bazujące na promieniowaniu podczerwieni. Takie promieniowanie dociera do fizycznych obiektów lub przeszkód, zlokalizowanych na terenie hali czy magazynu, jak np. regały, blaty robocze czy ludzie. Te z kolei, poddane działaniu fal podczerwonych, zaczynają emitować ciepło do powietrza. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość jego precyzyjnego ukierunkowania w strategiczne miejsca, wymagające podwyższenia temperatury.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe najczęściej przyjmuje formę ogrzewania wodnego podłogowego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka istotnych korzyści. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 • wysoki poziom bezawaryjności,
 • brak kosztów, związanych z konserwacją czy przeglądami, co uwarunkowane jest zatopieniem w podłodze systemów grzewczych,
 • zlikwidowanie problemu kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, unoszących się na skutek cyrkulacji ogrzewanego powietrza,
 • możliwość współpracy z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym.

Niestety, ogrzewanie płaszczyznowe posiada również pewne wady. Przede wszystkim będą one związane z koniecznością lepszego zbrojenia posadzek przemysłowych, by nadać im większą wytrzymałość, co z kolei determinuje wyższe koszty inwestycyjne.

Ogrzewanie konwekcyjne

System konwekcyjny jest oparty na tradycyjnych grzejnikach lub stalowych rurach. Jego działanie związane jest z regułami fizyki, zgodnie z którymi lżejsze, ciepłe powietrze unosi się do góry, podczas gdy zimniejsze – znacznie cięższe – opada ku dołowi. To właśnie dlatego urządzenia, bazujące na tej zasadzie, wymuszają niejako ruch mas powietrza w hali lub magazynie. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak wyłącznie w niskich, długich obiektach. W wysokich pomieszczeniach staje się ono nieekonomicznie i niekomfortowe. Wśród jego największych wad wymienia się niską efektywność i długi czas oczekiwania na osiągnięcie optymalnej temperatury oraz utratę ciepła, spowodowaną gromadzeniem się cieplejszych mas powietrza pod sufitem budynku.

Systemy grzewcze stosowane w halach produkcyjnych i magazynach

Jaką rolę w ogrzewaniu hal produkcyjnych pełnią kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne to jeden z aspektów, o którym nie należy zapominać, analizując zagadnienie ogrzewania hal produkcyjnych, magazynów czy centrów logistycznych. To właśnie one efektywnie zapobiegają utratom ciepła, związanym z wielokrotnie otwieranymi bramami czy dokami przeładunkowymi. Zadaniem kurtyny będzie skierowanie zimnych warstw powietrza ku dołowi, zapobiegając tym samym ich przedostaniu się do wnętrza budynku. Nic dziwnego, że takie rozwiązanie traktowane jest jako pomocnicze źródło ogrzewania, dzięki któremu możliwa staje się skuteczna ochrona obiektu przed wychładzaniem.

Jakie urządzenia wykorzystywane są przy ogrzewaniu hal i magazynów?

Systemy grzewcze bazują na różnych urządzeniach, zapewniających komfort cieplny w halach i magazynach. Na takiej liście znajdują się przede wszystkim:

 • nagrzewnice, umożliwiające zarówno ogrzewanie obiektów, jak i ich efektywne chłodzenie w okresie letnich upałów. Ich atutem jest szybka praca, wysoka wydajność oraz możliwość skierowania źródła ciepła w wybrane miejsce,
 • destryfikatory powietrza – umożliwiające jego cyrkulację, co z kolei prowadzi do mieszania się chłodnych mas ze strefy przy podłodze z ciepłym powietrzem, zgromadzonym pod sufitem,
 • tradycyjne grzejniki wodne, zapewniające optymalną temperaturę w nieużytkowanym obiekcie, tracące jednak na efektywności w przypadku stref, znajdujących się wewnątrz hali.

Jak nietrudno zauważyć, wybór odpowiedniego systemu grzewczego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też taką inwestycję warto skonsultować z profesjonalistami, oferującymi kompleksowy zakres usług, począwszy od projektu, aż po montaż i serwis ogrzewania, co pozwoli na uzyskanie optymalnej efektywności energetycznej oraz maksymalnego komfortu cieplnego w halach i magazynach.

Skorzystaj z usług profesjonalistów — zapoznaj się z ofertą ogrzewania wielkopowierzchniowego!

Najpopularniejsze wpisy
The Rings Sp. z o.o.
AL. GRUNWALDZKA 303
80-314 GDAŃSK
NIP: 5892065884

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 (+48) 531 457 633
 Mapy Google


Najpopularniejsze artykuły
Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. W domach i mieszkaniach spotyka się zwykle proste układy typu split lub multisplit. W przypadku obiektów o dużej powierzchni (galerii handlowych,...
Chociaż głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, najnowocześniejsze systemy tego typu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązani...
W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany. Jak więc znale...

Masz pytanie o serwis klimatyzacji w Gdańsku?

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie serwisu, montażu i naprawy klimatyzacji oraz wentylacji w Gdańsku. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach czy cenniku serwisu klimatyzacji? Przejdź na stronę kontaktową i wybierz preferowaną metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!