Skip to main content

Klimatyzacje z funkcją grzania - czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Chociaż głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, najnowocześniejsze systemy tego typu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązanie opłacalne? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawimy również najpopularniejsze wśród naszych klientów klimatyzatory ścienne z funkcją grzania, omawiając przy tym najważniejsze możliwości tych urządzeń.

Klimatyzacja z funkcją grzania — dlaczego warto zastanowić się nad jej montażem?

Ogrzewanie klimatyzacją domu lub mieszkania do niedawna nie było rozwiązaniem zbyt popularnym. Wynikało to przede wszystkim z obaw o działanie systemu tego typu przy silnych mrozach. Obecnie jednak klimatyzacja z funkcją grzania może być efektywna nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -30 stopni Celsjusza. Rozwój technologiczny sprawił też, że układy klimatyzacyjne mogą być z powodzeniem użyte nie tylko do dogrzewania pomieszczeń, lecz również jako podstawowe źródło ciepła (występują one w takiej roli między innymi w wielu budynkach użyteczności publicznej).

Jak działa system klimatyzacji z funkcją grzania?

Klimatyzacja z funkcją grzania jest de facto pompą ciepła powietrze-powietrze, wyposażoną w zawór czterodrogowy. Dzięki niemu może ona być wykorzystywana zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia pomieszczeń. W trybie grzania jednostka zewnętrzna działa jako parownik, pobierający ciepło z otoczenia, a wewnętrzna pełni funkcję skraplacza. W trybie chłodzenia następuje zamiana ich ról. Ogrzewanie klimatyzacją pozwala osiągnąć przy tym szereg korzyści.

W jaki sposób działa klimatyzacja z funkcją grzania?

Dlaczego warto zainstalować klimatyzator z funkcją ogrzewania?

Montaż klimatyzacji z funkcją grzania jest przede wszystkim opłacalny - inwestując w system do chłodzenia pomieszczeń, zyskujemy jednocześnie układ, który może również efektywnie dogrzać lub ogrzać nasz dom. Ponadto system taki:

 • zużywa zdecydowanie mniej prądu od grzejników elektrycznych;
 • może być użyty do ogrzewania lokali mieszkalnych w okresach przejściowych (wiosna, jesień) - dzięki temu można całkowicie uniknąć uruchamiania centralnego ogrzewania w tym czasie;
 • posiada zwykle szereg funkcji dodatkowych - standardem w najnowocześniejszych urządzeniach tej klasy są na przykład układy do usuwania z powietrza szkodliwych bakterii i wirusów.

Korzystanie z klimatyzatora ściennego z funkcją grzania jest przy tym niezwykle komfortowe - jego obsługa sprowadza się bowiem zwykle do wciśnięcia jednego lub kilku przycisków na pilocie (możliwe jest również sterowanie systemem z poziomu smartfona).

Czy ogrzewanie klimatyzacją to rozwiązanie ekologiczne?

Klimatyzator ścienny z funkcją grzania może być również uznany za rozwiązanie przyjazne środowisku. Wynika to przede wszystkim ze sposobu działania tego urządzenia - nie wydziela ono w trakcie pracy spalin ani pyłów, nie emituje też innych zanieczyszczeń. Ponadto system ten wykorzystuje zazwyczaj czynnik chłodniczy R32, który może być użyty wielokrotnie. Dla osób cierpiących na alergię i choroby układu oddechowego ważną zaletą klimatyzacji z funkcją grzania jest też możliwość filtrowania powietrza (większość systemów tego typu wyposażono w układy, które to umożliwiają).

Najlepsze modele klimatyzacji z funkcją grzania

Jaki klimatyzator ścienny z funkcją grzania warto zamontować?

Do ogrzewania klimatyzacją domu można wykorzystać wiele różnych urządzeń. Poniżej prezentujemy rozwiązania najczęściej wybierane przez naszych klientów.

Nordic flexis plus - klimatyzacja z funkcją grzania

Nordic Flexis Plus

Nordic Flexis Plus firmy Haier to klimatyzator ścienny z funkcją grzania, który może efektywnie pracować nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (do -25 stopni Celsjusza). Model ten cechuje się przy tym wysoką efektywnością energetyczną. Wśród innych jego zalet warto wymienić:

 • możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy lub ręcznego uruchomienia ogrzewania klimatyzacją z poziomu smartfona (na przykład przed powrotem do domu);
 • wbudowaną w wymiennik ciepła lampę LED UV-C o działaniu biobójczym (jest ona oczywiście całkowicie nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych).

Higienę urządzenia pomagają też utrzymać rozwiązania takie jak antybakteryjna powłoka kanałów cyrkulacji powietrza oraz technologia Self Clean (pozwala ona na samooczyszczanie urządzenia).

Arctic expert plus - klimatyzacja z funkcją grzania

Arctic Expert Plus

Arctic Expert Plus to kolejny w naszym zestawieniu system klimatyzacji z funkcją grzania firmy Haier. Cechami, które go wyróżniają, są:

 • możliwość efektywnej pracy w jeszcze niższych temperaturach (do -30 stopni Celsjusza);
 • funkcja sterowania nawiewem - dzięki niej ciepłe powietrze kierowane jest w dół, co pozwala dotrzeć mu do każdego miejsca w pomieszczeniu;
 • zaawansowany system usuwania szkodliwych czynników biologicznych (bakterii i wirusów).

Unikatowym rozwiązaniem, zastosowanym w tym modelu, jest też czujnik Eco. Uruchamia on system chłodzenia lub ogrzewania klimatyzacją tylko wówczas, gdy wykryje obecność człowieka w pomieszczeniu. Pozwala to na uzyskanie znaczących oszczędności energii.

Xtreme save warmer - Klimatyzacja z funkcją grzania

Xtreme Save Warmer

Jeżeli ktoś obawia się naprawdę silnych mrozów, powinien zainstalować Xtreme Save Warmer - system ten umożliwia ogrzewanie klimatyzacją domów i mieszkań nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -30 stopni Celsjusza. Wśród rozwiązań, zastosowanych w tym urządzeniu, znajdują się między innymi:

 • grzałka tacy skroplin,
 • grzałka karteru sprężarki,
 • funkcja inteligentnego defrostu.

Poprawiają one efektywność działania tego modelu klimatyzatora ściennego z funkcją grzania (zwłaszcza przy ekstremalnie niskich temperaturach), zwiększając jednocześnie ekonomikę jego użytkowania. Na oszczędzanie energii pozwala również tryb iECO, ograniczający ilość pobieranego prądu, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom pełnego komfortu termicznego.

Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Jaki typ klimatyzatora z funkcją grzania wybrać?

Wybór konkretnego systemu klimatyzacji z funkcją grzania powinien uwzględniać przede wszystkim nasze potrzeby. Warto brać pod uwagę między innymi:

 • wielkość pomieszczenia, które będziemy ogrzewać i chłodzić;
 • miejsce, w którym zostanie zamontowana konkretna jednostka (przykładowo: w przypadku klimatyzatora ściennego z funkcją grzania, który znajdzie się w sypialni, kluczowym czynnikiem wyboru powinien być odpowiednio niski poziom generowanego hałasu);
 • sposób sterowania - jeżeli mamy mało czasu i często przebywamy poza domem, zakup systemu programowalnego lub uruchamianego automatycznie może być dobrym pomysłem.

Dla wielu osób ważnym aspektem jest również możliwość harmonijnego wtopienia jednostki wewnętrznej w wystrój pomieszczenia. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom - obecnie większość modeli klimatyzatorów ściennych z funkcją grzania występuje w kilku wariantach kolorystycznych, dopasowanie urządzeń do barwy ścian i elementów wyposażenia jest więc ułatwione.

Chcesz poznać więcej informacji na temat klimatyzacji z funkcją grzania?
Skontaktuj się z nami i zamów montaż klimatyzatora już dziś!

Najpopularniejsze wpisy
The Rings Sp. z o.o.
AL. GRUNWALDZKA 303
80-314 GDAŃSK
NIP: 5892065884

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 (+48) 531 457 633
 Mapy Google


Najpopularniejsze artykuły
Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. W domach i mieszkaniach spotyka się zwykle proste układy typu split lub multisplit. W przypadku obiektów o dużej powierzchni (galerii handlowych,...
Chociaż głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, najnowocześniejsze systemy tego typu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązani...
W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany. Jak więc znale...

Masz pytanie o serwis klimatyzacji w Gdańsku?

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie serwisu, montażu i naprawy klimatyzacji oraz wentylacji w Gdańsku. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach czy cenniku serwisu klimatyzacji? Przejdź na stronę kontaktową i wybierz preferowaną metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!