Skip to main content

Klimatyzacja VRF - elastyczny system chłodzenia i ogrzewania

Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. W domach i mieszkaniach spotyka się zwykle proste układy typu split lub multisplit. W przypadku obiektów o dużej powierzchni (galerii handlowych, hoteli, biurowców) znacznie lepsze efekty daje jednak zastosowanie klimatyzacji VRF.

Czym jest klimatyzacja VRF?

VRF to skrót od angielskiego terminu Variable Refrigeration Flow. Na język polski termin ten można przetłumaczyć jako zmienny przepływ czynnika. Klimatyzacja tego typu jest więc systemem, w którym można sterować ilością czynnika chłodniczego, trafiającego do konkretnych obszarów układu. Dzięki temu możliwe jest na przykład różnicowanie temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, obsługiwanych przez system.

Jak działa klasyczna klimatyzacja?

Praca klasycznego układu klimatyzacyjnego oparta jest na stałym przepływie czynnika chłodniczego. Dzięki zmianom jego stanu skupienia oraz ciśnienia ciepło pobierane jest z chłodzonego wnętrza i przekazywane do otoczenia. Można też odwrócić ten proces i użyć klimatyzatora jako systemu ogrzewania (działa on wówczas na podobnej zasadzie co pompa ciepła powietrze-powietrze). Montaż klimatyzacji pozwala więc na uzyskanie komfortu termicznego zarówno w trakcie upalnego lata, jak i zimą, przy ujemnych temperaturach.

Czym system VRF różni się od zwykłej klimatyzacji?

Jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać dzięki zastosowaniu klimatyzacji VRF. System taki, jak już powiedziano, pozwala regulować dopływ czynnika chłodniczego do poszczególnych jednostek.

Dzięki temu klimatyzacja VRF może na przykład:

 • chłodzić niektóre pomieszczenia, jednocześnie ogrzewając inne;
 • używać naprzemiennie różnych jednostek zewnętrznych (pozwala to wydłużyć żywotność sprzętu);
 • zapewnić ustaloną wcześniej temperaturę w każdym punkcie budynku.

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika najważniejszym atutem klimatyzacji VRF jest jednak łatwość sterowania systemem.

Jakie możliwości oferuje instalacja systemów klimatyzacji VRF?

System sterowania klimatyzacji VRF i jego możliwości

Systemy sterowania VRF są jednymi z najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu, dostępnych obecnie na rynku. Oferują one m.in. możliwość:

 • automatycznego uruchamiania klimatyzacji (albo ogrzewania) o określonych porach dnia lub po wykryciu aktywności użytkownika przez czujnik ruchu;
 • ustalania dziennych i tygodniowych programów działania urządzeń;
 • zautomatyzowanego rozliczania kosztów prądu, pobranego w poszczególnych strefach budynku.

Dzięki temu zarządzanie ogrzewaniem i klimatyzacją w obiekcie, w którym działa system VRF, staje się niezwykle proste.

Montaż VRF — sposób na uzyskanie oszczędności

Wspomniana wyżej możliwość automatycznego uruchamiania systemu po wykryciu ruchu pozwala też na osiągnięcie znaczących oszczędności energii. Systemy VRF są również niezwykle efektywne ekonomicznie pod innymi względami — pozwalają m.in. na wykorzystanie energii cieplnej, zakumulowanej w procesie chłodzenia, do symultanicznego ogrzewania innych pomieszczeń. Znaczące oszczędności można też osiągnąć dzięki zastosowanym w nich niezwykle wydajnym sprężarkom.

Dlaczego warto powierzyć nam montaż klimatyzacji VRF?

Gwarancję uzyskania opisanych wyżej efektów może dać tylko fachowe zaprojektowanie systemu VRF. Nasi specjaliści mogą pochwalić się dużym dorobkiem na tym polu, a liczne grono zadowolonych klientów jest najlepszym dowodem ich profesjonalizmu. Dysponujemy również zaawansowanym zapleczem technologicznym — oferujemy m.in. lutowanie twarde metodą 912. Pozwala ono idealnie połączyć rury miedziane, które stanowią newralgiczny element każdego systemu VRF.

Lutowanie metodą 912 umożliwia przy tym uzyskanie spoin nie tylko szczelnych, lecz również odpornych na drgania. Dzięki temu budowane przez nas układy klimatyzacji ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego mogą osiągać duże rozmiary i funkcjonować nawet w bardzo trudnych warunkach otoczenia.

Jak działamy?

Naszą pracę rozpoczynamy zawsze od analizy potrzeb klienta i specyfiki budynku, w którym ma funkcjonować dany układ. Wykonujemy instalacje między innymi:

 • w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych;
 • w biurowcach,
 • w hotelach.

Nasze systemy są przy tym bardzo elastyczne: mogą obsługiwać zarówno całe budynki (osiągając przy tym bardzo duży rozmiar i złożoność), jak i poszczególne ich części. Nie stanowi więc dla nas problemu np. stworzenie klimatyzacji VRF, która będzie chłodzić lub ogrzewać pojedyncze piętro biurowca, wynajmowane przez konkretną firmę. Staramy się przy tym dostosować projekt do możliwości finansowych inwestora, a wieloletnie doświadczenie pozwala nam w razie konieczności przedstawić kilka wariantów budowy systemu, o zróżnicowanych parametrach i cenie.

Instalacja systemów VRF - realizacje Klimatyzacje Trójmiasto Melwen

Jakie systemy VRF instalujemy?

W swej pracy wykorzystujemy wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych. Poniżej prezentujemy dwa takie właśnie, innowacyjne systemy VRF, wdrożone przez naszą firmę w ostatnim czasie.

V6R -  zaawansowana klimatyzacja VRF z systemem odzysku ciepła

Jak już wspomniano, wiele systemów VRF umożliwia ponowne wykorzystanie energii cieplnej, zakumulowanej w procesie chłodzenia — najczęściej układy tego typu używają jej do zwiększenia temperatury w innych pomieszczeniach. Jak jednak spożytkować ciepło, gdy w zasięgu działania systemu klimatyzacji nie ma przestrzeni, która wymaga ogrzania? Pomyśleli o tym konstruktorzy V6R. Klimatyzację tę łatwo można połączyć z systemami zewnętrznymi o dużym zapotrzebowaniu na energię, co pozwala wykorzystać trafiające do niej ciepło m.in.:

 • w modułach hydraulicznych, służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (opcjonalnie mogą one również współpracować z systemami ogrzewania podłogowego);
 • w kurtynach powietrznych.

Oczywiście nie ma również przeszkód, by w przypadku V6R zastosować klasyczny układ symultanicznego chłodzenia i ogrzewania, bez potrzeby integracji z innymi urządzeniami.
Warto też wspomnieć, że system ten może współpracować z jednostką kanałową (zapewnia to użytkownikom ciągły napływ świeżego powietrza) lub centralą wentylacyjną. Nowoczesny układ sterowania V6R można natomiast zintegrować z inteligentnym oprogramowaniem do zarządzania budynkiem oraz systemami informatycznymi, służącymi do rozliczania kosztów zużycia energii.

City Multi VRF - komfort i ekologia

Twórcy City Multi VRF skoncentrowali się na trzech kwestiach: efektywności ekonomicznej, ekologii i wygodzie użytkowania. Rezultatem ich pracy jest system, który:

 • wykorzystuje mniejsze ilości czynnika chłodniczego od klasycznych układów VRF (pozwala to zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko naturalne);
 • umożliwia uzyskanie znaczących oszczędności energii dzięki zastosowaniu wydajnych podzespołów;
 • generuje rekordowo niski poziom hałasu.

City Multi VRF może też — podobnie jak V6R - odzyskiwać energię cieplną, zakumulowaną w procesie chłodzenia, używając jej do ogrzewania powietrza lub ciepłej wody użytkowej. Ciekawe możliwości daje układ sterowania tego systemu. Pozwala on m.in. określić kierunek i siłę nawiewu powietrza lub skorzystać z niezwykle przydatnej funkcji odwilżania wnętrza.

Jak wygląda nasza oferta?

Oczywiście opisane wyżej systemy nie są jedynymi, które możemy zaproponować klientowi. Aby poznać pełną ofertę, wystarczy wysłać zapytanie. Nasi projektanci przeanalizują zawarte w nim informacje, wybiorą najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie i na tej podstawie stworzą wstępny kosztorys. Jeżeli uzyska on aprobatę, przystąpimy do realizacji prac. Jeżeli natomiast cena zaproponowanego systemu przekroczy założony budżet — wskażemy tańszą alternatywę.

Pomagamy również w uzyskaniu finansowania montażu systemów klimatyzacji VRF (leasingu lub pożyczki leasingowej) na podstawie uproszczonej procedury, opartej jedynie na dokumentach rejestrowych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń - 531 457 633

Najpopularniejsze wpisy
The Rings Sp. z o.o.
AL. GRUNWALDZKA 303
80-314 GDAŃSK
NIP: 5892065884

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 (+48) 531 457 633
 Mapy Google


Najpopularniejsze artykuły
Systemy klimatyzacji mogą mieć zróżnicowaną budowę. W domach i mieszkaniach spotyka się zwykle proste układy typu split lub multisplit. W przypadku obiektów o dużej powierzchni (galerii handlowych,...
Chociaż głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, najnowocześniejsze systemy tego typu mogą być również z powodzeniem wykorzystane jako źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązani...
W procesie doboru klimatyzatora należy uwzględnić nie tylko jego możliwości i funkcje, lecz również — a może przede wszystkim — wielkość mieszkania, w którym będzie on zainstalowany. Jak więc znale...

Masz pytanie o serwis klimatyzacji w Gdańsku?

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie serwisu, montażu i naprawy klimatyzacji oraz wentylacji w Gdańsku. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach czy cenniku serwisu klimatyzacji? Przejdź na stronę kontaktową i wybierz preferowaną metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!